Κ Ε Ρ Α Σ Ι Α

Η Κερασιά είναι ένα υπέροχο, απομακρυσμένο χωριό στο βουνό. Το τοπίο είναι φανταστικό, με δέντρα γύρω-γύρω και πολλά εξωκλήσια. Βέβαια έχει αλλάξει σε αρκετά πράγματα.

Παλιά δεν είχε τουρισμό. Οι κάτοικοι του χωριού δεν είχαν αυτοκίνητα παρά μόνο άλογα και γαϊδουράκια για να κάνουν τις δουλείες τους και να πηγαίνουν όπου ήθελαν. Επίσης οι δρόμοι δεν ήταν με άσφαλτο και τόσο μεγάλοι αλλά ήταν πολύ μικροί χωματόδρομοι. Η πλατεία ήταν με πέτρα και κάτω από την πλατεία κάπως σαν κούφωμα (επειδή η Κερασιά είναι χτισμένη ανισόπεδα και είναι σε λακούβα) υπήρχαν βρύσες στις οποίες πήγαιναν όλοι οι κάτοικοι του χωριού για νερό επειδή δεν είχαν βρύσες στα σπίτια τους. Τα σπίτια ήταν φτωχικά και μικρά με ένα-δύο δωμάτια ίσα-ίσα για να μένει η οικογένεια. Επίσης η εκκλησία ήταν μικρή και πέτρινη και το σχολείο ήταν μικρό με πολλούς μαθητές.

Σήμερα έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Τα σπίτια είναι ωραία και μεγάλα (άλλα βέβαια μεγαλύτερα και άλλα μικρότερα). Η εκκλησία έχει ξαναχτιστεί και είναι μεγαλύτερη από την παλιά, πολύ όμορφη και με μεγάλο προαύλιο. Το σχολείο είναι μεγάλο αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχει πολλούς μαθητές. Οι δρόμοι είναι πιο μεγάλοι και έχουν στρωθεί με άσφαλτο. Επίσης και η πλατεία  έχει στρωθεί με άσφαλτο και κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Οι βρύσες υπάρχουν ακόμα αλλά είναι παρατημένες και έχουν βγάλει βρύα γι’ αυτό και το νερό δεν πίνεται πια. Ακόμα έχει δημιουργηθεί ένα μουσείο με απολιθώματα και κόκκαλα από προϊστορικά ζώα που βρέθηκαν στο περίγυρο του χωριού και έρχεται κόσμος να τα δει. Το μουσείο το έχει δείξει και η τηλεόραση.

Οι άνθρωποι του χωριού είναι οι περισσότεροι αγρότες και συνήθως τελειώνουν γρήγορα τις δουλειές τους και μετά συχνάζουν σε κάποια καφενεία όπου εκεί συζητούν διάφορα θέματα, ενώ οι γυναίκες κάθονται σπίτι και κάνουν δουλειές.

Τα καλοκαίρια είναι η καλύτερη εποχή για να πάει κάποιος στην Κερασιά, γιατί η φύση ομορφαίνει τα πάντα και σε ηρεμεί. Η Κερασιά είναι ένα από τα καλύτερα και πιο ήσυχα χωριά για να περάσει κάποιος ξέγνοιαστα.

Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα