Ν Ε Ο Χ Ω Ρ Ι

NEOXWRI39.JPG (180465 bytes)

Το Νεοχώρι βρίσκεται βόρειοανατολικά της Ιστιαίας, σε απόσταση 1.5 χιλιομέτρου περίπου. Στην πλατεία του χωριού, που είναι το κέντρο του χωριού, βρίσκονται 2 μεγάλα πλατάνια και ανάμεσα στα πλατάνια βρίσκεται η εκκλησία Άγιος Νικόλας όπου είναι και ο πολιούχος του χωριού.

NEOXWRI40.JPG (68476 bytes)

Οι άνθρωποι του χωριού ασχολούνται κυρίως με τη γεωργία. Επίσης υπάρχει ένα μεγάλο θερμοκήπιο όπου παράγουνε φυτά όλο τον χρόνο.

Το Νεοχώρι επίσης έχει και μια παιδική χαρά, δίπλα από την οποία βρίσκεται ένα σχολείο το οποίο λειτουργούσε μέχρι το 1989. Τώρα έχει γίνει λέσχη σκοποβολής γιατί το χωριό δεν έχει πάρα πολλά παιδιά και κάποιοι κάτοικοι έχουν ως χόμπι το κυνήγι. Το βράδυ, και συνήθως τους χειμερινούς μήνες, μαζεύονται στα καφενεία του χωριού και παίζουν χαρτιά ή διαβάζουν την εφημερίδα τους.

Είναι αξιοσημείωτο ότι οι κάτοικοι του χωριού, αν και δεν είναι πολλοί, έχουν δημιουργήσει τράπεζα αιμοδοσίας.

Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα