Γυμνάσιο Ιστιαίας

xtisimo 2ou orofou.jpg (125362 bytes)

gym_old.jpg (439841 bytes)

Το χτίσιμο του 2ου ορόφου

Το Γυμνάσιο πριν την προσθήκη των καινούργιων αιθουσών

Το κτίσμα του σημερινού Γυμνασίου χτίστηκε το 1959 από τον Γεώργιο Βογιατζή και άρχισε να λειτουργεί το 1960. Το δυναμικό του σχολείου αποτελούσαν 1000 περίπου μαθητές και 15 καθηγητές. Σήμερα στο Γυμνάσιο φοιτούν 250 μαθητές και διδάσκουν 25 καθηγητές, Μέχρι το 1985 στο ίδιο κτίριο στεγαζόταν και το Λύκειο και το σχολείο λειτουργούσε σε δύο βάρδιες: πρωινή και απογευματινή. Από το 1960 μέχρι σήμερα έχουν γίνει 4 εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις και πολλά πράγματα στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και στη λειτουργία του σχολείου έχουν αλλάξει. Το αρχείο που υπάρχει στο Γυμνάσιο είναι από το 1976 μέχρι το 1989. Τα προηγούμενα αρχεία βρίσκονται στο Λύκειο.

Με την αλματώδη ανάπτυξη της τεχνολογίας το σχολικό κτίριο του Γυμνασίου δεν έχει παραμείνει ίδιο ως προς τον αριθμό των αιθουσών του. Έχουν αλλάξει όμως και άλλα πολλά. Σήμερα ο δρόμος για το σχολείο δεν έχει τις ομορφιές που είχε παλιά, δεν ακούγεται το κελάηδημα των πουλιών, δεν υπάρχει η μυρωδιά των λουλουδιών της εποχής, ούτε η μυρωδιά του καπνού απ’ τους φούρνους που έφτιαχναν ψωμί, όπως θυμούνται οι παλιότεροι. Οι καθηγητές μας θυμούνται πως όταν ήταν εκείνοι μαθητές, μόλις άνοιγαν τα σχολεία μετέφεραν τα ξύλα που χρειάζονταν για τις ξυλόσομπες, στο υπόγειο του σχολείου. Τόνοι ξύλων έχουν περάσει από τα χέρια τους. Σήμερα υπάρχουν καλοριφέρ παντού. Ο πολύγραφος και το απλό κουδούνι έχουν αντικατασταθεί από φωτοτυπικά μηχανήματα και ηλεκτρικό κουδούνι αντίστοιχα. Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές έχουν τοποθετηθεί σε ειδική αίθουσα και οι μαθητές εξοικειώνονται με τις νέες τεχνολογίες.

computers5.jpg (308937 bytes)

computers4.jpg (303077 bytes)

Το εργαστήριο Πληροφορικής

Οι εγκαταστάσεις του Γυμνασίου βρίσκονται σε οικόπεδο εμβαδού 2896τ.μ. Το κτίριο του Γυμνασίου έχει εμβαδόν 1800τ.μ. και είναι διώροφο.Οι τουαλέτες των μαθητών,καθώς και ένας μικρός αποθηκευτικός χώρος,βρίσκονται σε παρακείμενο κτίριο.Το υπόγειο του σχολείου είναι ένας τεράστιος αναξιοποίητος χώρος.Στο υπερυψωμένο ισόγειο υπάρχουν τρεις αίθουσες διδασκαλίας, το εργαστήριο Τεχνολογίας, το εργαστήριο Χημείας, μια μικρή Βιβλιοθήκη, το γραφείο των Γυμναστών και το κυλικείο. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2006-2007 ξεκίνησε η δημιουργία αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων.Στον επάνω όροφο υπάρχουν άλλες εφτά αίθουσες διδασκαλίας, το εργαστήριο Πληροφορικής και τα γραφεία των Καθηγητών και του Διευθυντή.

gym12.jpg (332984 bytes)

gym16.jpg (346521 bytes)

Η έκταση της αυλής είναι 1460τ.μ. όπου αυλίζονται 250 μαθητές. Όλη η αυλή είναι στρωμένη με τσιμέντο και εκεί υπάρχει ο χώρος για το μπάσκετ και το βόλεϋ και οι υπαίθριες βρύσες.

g8.jpg (345300 bytes)

gym18.jpg (328045 bytes)

Δίπλα στο Γυμνάσιο μας στεγάζονται το Γενικό Λύκειο Ιστιαίας, το ΕΠΑΛ Ιστιαίας καθώς και το 1ο Δημοτικό Ιστιαίας.

Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα